You are here:

NOVA MENTOR 4 - prvé dojmy

E-mail Vytlačiť PDF

Konečne po takmer 3 mesiacoch dorazil novučičký Mentor 4 M , tak už som len čakal na vhodnú príležitosť, kedy ho budem môcť opáčiť :).  Martinky vyzerali ako dobrá voľba.... Ale po poriadku: štartoval som na 105kg, podmienky - takmer bezoblačka , dobrá instabilita, SV vietor do 5m/s let si pozri tu. Podmienky vyzerali tak fantasticky, že som spočiatku ľutoval, že som si nezobral Enzo 2, ale hneď po prvom zrovnaní sa s Pištom na veľkej Alpine 2 som ľutovať prestal a začal si to užívať :).  Človek sa cíti veľmi bezpečne vďaka "perine" nad hlavou. Riadenie je presné a stúpanie je podľa mňa veľmi dobré. Po zošliapnutí speedu okamžite zrýchľuje , bez akéhokoľvek stvrdnutia vrchlíku, čo mi spočiatku veľmi nevyhovovalo, kvôli príliš mäkkým "C" popruhom , ktoré sa mi zdali málo efektívne pri kontrole padáku na speede. Po nejakom čase som ale zistil, že tento profil znesie oveľa vačšie dráhy na "C" popruhoch a bolo po probléme :).  Padák pôsobí veľmi stabilným dojmom a turbulenciu vo vzduchu oznamujú len  menej navztlakované uši , ktoré občas plieskajú :)....neskáče do strán ani do predu, či dozadu. Najväčšou zbraňou však nepochybne je až neuveriteľný výkon a stabilita na plnom speede. Po zošliapnutí speedu zrýchli o cca 15km/hod a po prešliapnutí  (vrchná kladka pod spodnou) zrýchli o neuveriteľných 17-18km/hod. pri plnom naložení by tak mal tento EN B padáčik dosahovať maximálku 57-59km/hod, čo je neuveriteľné číslo!  Ešte viac udivujúce je to, že výkon na plnom speede je identický ako u TOP EN C padákov! Pozeráš na tú opachu nad hlavou a nechce sa ti veriť, že toto je možné......Spočiatku som si myslel , že to je inou stopou, ale po asi piatom zrovnaní som si týmto výkonom istý. Skúšal som si ho aj troška poklapať:

1. let na "ušiach" je stabilný ako na áčkovom padáčiku, po uvoľnení šnúr sa samovoľne dofúknu.

2. asymetrika - zodpovedá EN B , bez akýchkoľvek záludností.

 20150317 114205

20150317 114237

20150317 165424

20150317 165438

20150317 165500

20150317 165530

20150317 165542

Čo sa týka dielenského spracovania, tu treba výrobcu naozaj pochváliť pretože sa úplne vyhladili všetky vrásky na profile a je vidno , že sa so strihmi naozaj pohrali. Padák je predurčený vyhrávať všetky preteky či už XC či klasické preteky a to nie len vo svojej kategórii (viem si kľudne predstaviť TOP pilota , ktrý z neho dostane 100%, vyhrať pretek typu Lijak, či Bassano). Pre bežného EN B pilota , ktorý  už má čosi nalietané a nechce ísť o triedu vyššie je to výborná alternatíva ako aj pre pilota, ktorý bežne lieta aj END a hľadá padáčik, na ktorom bude vyhrávať svoju kategóriu. Určite však nie je  vhodnou alternatívou pre začínajúceho pilota ! Mentor 4 má ešte jednu dobrú vlastnosť, ktorou bezpochyby je jeho feedback (odozva padáku) , alebo inými slovami : predáva dostatok informácií o okolitom vzduchu do riadičiek, čo je pre XC pilota neoceniteľná vec :).

Čo mi vadilo ? Nad odpoveďou na túto otázku som sa musel poriadne zamyslieť, pretože vytknúť niečo takémuto padáku je naozaj veľmi ťažké. Ale pre mňa asi tie dlhé dráhy pri riadení "C" popruhmi - hoci na druhej strane výrobca nikde neuvádza, že takýto spôsob riadenia odporúča a ani na C popruhoch nie sú žiadne madlá, ktoré by nasvedčovali o možnosti riadiť tento padák týmto spôsobom.

Záver: som si istý , že tento padák sa stane nočnou morou pre mnohých výrobcov, a to hlavne čo sa týka neskutočného výkonu, naozaj nechápem čím to dosiahli, ale na tých "adaptívnych" komorách určite niečo bude a čo mňa osobne teší njviac je fakt, že je na svete ďalšie prevratné technické riešenie, ktoré nás zaručene posunie ďalej :). Kto hľadá maximálny výkon pri maximálnej možnej miere pasívnej bezpečnosti ten má dnes jasnú voľbu - MENTOR 4.

NOVA - klobúk dole!

M-ko máme k dispozícii a o pár týždňov bude aj S, takže kto by si chcel M4 vyskúšať-nech sa páči :)

 

Posledná zmena ( Nedeľa, 22 Marec 2015 16:31 )  

PERFECTFLY SPONZORI

        sport rysy

                    143x155-images-stories-logo gazi

<param name="movie" value="g.swf" />
<param name="quality" value="high" />
<param name="allowScriptAccess" value="always" />
<param name="wmode" value="transparent">
<embed src="/g.swf"
quality="high"
type="application/x-shockwave-flash"
WMODE="transparent"
width="468"
height="60"
pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"
allowScriptAccess="always" />
</object>